Na tessék. Addig ment a hiszti, hogy már nem lehetett őket kicsit megbüntetni.
" 30 napra felfüggesztette az ORTT a Tilos Rádiós működését
Budapest, 2004. január 21. (MTI) - Harminc napra felfüggesztette a Tilos Rádió műsorszolgáltatási jogosultságát az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) szerdán - közölte a tanácskozás egy név nélkül nyilatkozó résztvevője a döntést követően az MTI-vel. Tájékoztatása szerint a médiumot emellett - egyes decemberi műsoraiban elhangzottak miatt - hat hónapra kizárták a Műsorszolgáltatási Alap pályázatain való indulásból és a médiatörvényben meghatározott "utolsó figyelmeztetésben" részesítették.
Az ORTT-döntésről szóló tájékoztatás szerint a médiumot emellett - egyes decemberi műsoraiban elhangzottak miatt - hat hónapra kizárták a Műsorszolgáltatási Alap pályázatain való indulásból és a médiatörvényben meghatározott "utolsó figyelmeztetésben" részesítették.
(A jogszabály szerint a testület "írásbeli figyelmeztetésben megállapítja a jogsértést, és felhívja a műsorszolgáltatót a jogsértés megszüntetésére, illetve arra, hogy a jövőben tartózkodjon a jogsértéstől".)
A döntést az információ szerint az ORTT a médiatörvény azon passzusával támasztotta alá, amely szerint "a műsorszolgáltatás nem irányulhat semmilyen kisebbség, sem bármely többség nyílt vagy burkolt megsértésére, kirekesztésére, annak faji szempontokon alapuló bemutatására, elítélésére."
Csabai Gábor, a Tilos Rádiót működtető alapítvány kuratóriumi elnökének - aki az MTI-től értesült a médiahatóság döntéséről - magánvéleményének hangot adva úgy nyilatkozott, "ez nagyon súlyos, amit kaptunk". "Azt gondolom, hogy a pauza, ha nem is ilyen mértékű, de az várható volt, és azt jogosnak érezzük".
"A pályázatokból való kizárás elég megrendítő a rádiónk számára: át kell gondolnunk a létünket és költségvetésünket", mondta, hozzátéve, "a legmegrendítőbb viszont ez az utolsó figyelmeztetés". Mint mondta, "remegő szájszéllel és térddel nagyon nehéz a mikrofon elé ülni, és nekünk csak élő műsoraink vannak"
A médiahatóság negyedik alkalommal tárgyalt a témáról; az ORTT által kért szakvélemények szerzői - Hajdu István elnök előző napi tájékoztatása szerint - nem látnak okot a Tilos Rádió műsorszolgáltatási szerződésének felbontására.
Az ORTT a múlt hét szerdán döntött úgy, hogy saját szakkollégiumától, valamint egy, a médiahatósággal régebb óta munkakapcsolatban álló ügyvédi irodától kért szakvélemény ismeretében tárgyalja újra a Tilos Rádió egyes decemberi műsoraiban elhangzottakat.
A médiahatóság egyik tagjának akkori közlése szerint az ORTT irodájának - a múlt szerdai ülésre készült - előterjesztése alapján harminc napra függesztették volna fel a Tilos Rádió műsorszolgáltatási jogosultságát, valamint "utolsó, végső figyelmeztetést" kapott volna, amelyet követően újabb, súlyosabb szankció esetén azonnali hatállyal fel lehetne mondani műsorszolgáltatási szerződését.
Ladvánszky György MSZP-s delegált és Hajdu István, a testület elnöke támogatta ezt a javaslatot, míg a jelen lévő másik két tag - Erdős Zsuzsanna (Fidesz) és Wéber János (MDF) - a szerződésbontásra voksolt, így Tímár János (SZDSZ) távolléte miatt patthelyzet alakult ki.
A Tilos Rádióban az egyik műsorvezető szenteste azt mondta: "kiirtanám az összes keresztényt". Vékony Éva korábbi közlése szerint az ORTT által tárgyalt másik esetben, 2003. december 9-én a karácsonyi köztéri keresztekről szólva a rádióban az hangzott el: "mennyivel keresztényibb cselekedet lett volna ezeket a fákat fölaprítani, fölhasogatni, és szétosztani a szegény emberek között".
Tíz nappal később, december 19-én a Honthy és Hanna című műsorban Jézus születéséről beszélgettek a Tilos Rádióban, amelynek adásában azt mondták: "... mert hát akárhogy is vesszük, magyarázzuk, Krisztus egy fattyú".
A tavaly szenteste elhangzott kijelentés ellen több párt, civil szervezet és egyház is felemelte szavát. A IX. kerületi ügyészség közösség elleni izgatás bűncselekményének gyanúja miatt nyomozást rendelt el az ügyben.
A Tilos Rádió kuratóriuma közleményben szögezte le, hogy a rádió nem keresztényellenes, tiszteletben tartja és fontos értéknek tekinti a vallásszabadságot. Álláspontjuk szerint az elhangzottak nem szolgáltatnak okot arra, hogy a rádiót testületileg érje szankció vagy a társadalom egy részének megvetése a történtek miatt.
Január 8-i ülésén az ORTT - Ladvánszky György kezdeményezésére - nyilvánossá tette a Tilos Rádió decemberi adásaiban elhangzottakkal kapcsolatban vizsgálódó üléseinek anyagait.
A javaslattevő az MTI-nek elmondta, e kivételes megoldást - amelyre közlése szerint az ORTT történetében még nem volt példa - "az eset súlya miatt" szorgalmazta, hozzátéve: ugyanezt fogja javasolni a jövőben minden olyan ügyben, "ami az ország közvéleményére tartozik".
Hajdu István elnök január elején beszélt arról az MTI-nek, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület által eddig kiszabott legsúlyosabb büntetés a műsorszolgáltatás 24 órás felfüggesztése volt; az említett szankciót azért alkalmazta a testület, mert az adott médium a médiahatóság felhívása ellenére megismételt bizonyos brutális képsorokat.
Közlése szerint gazdasági okból ugyanakkor a médiahatóság már több kisebb rádiónál elrendelte a szerződésbontást. Hajdu István megjegyezte, hogy a döntés megtámadható a bíróságon, s tapasztalataik szerint a lehetőséggel minden esetben éltek is az érintettek.
A Tilos Kulturális Alapítvány által működtetett rádió 1991. augusztus 21-én kalózadóként indult Budapesten. 1995-től 2000-ig stúdióengedéllyel földi frekvencián működött, majd 2003-ig csak kábelen és interneten volt fogható. Az adó a médiahatóságtól hét évre elnyert földi frekvencián tavaly márciusban kezdte meg műsora sugárzását."
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése